A Willow Projekt: gazdasági fellendülés vagy potenciális ökológiai katasztrófa?

Forrás: The Washington Post

Joe Biden, az Amerikai Egyesült Államok elnöke 2023. március 13-án bejelentette a Willow Projekt jóváhagyását, amely széles körű ellenállásba ütközött a környezetvédelmi aktivisták köreiben. A projekttől azt várják, hogy további munkahelyeket hoz majd létre az elmaradott észak-alaszkai régióban, növelve a jólétet a bennszülött lakosok körében és csökkentve az amerikai kőolaj és földgáz import függőséget. Ami biztos, hogy a projekt kétségtelenül tovább károsítja a súlyos éghajlatváltozások miatt már így is szenvedő alaszkai régió ökoszisztémáját. 

Az egyik legfőbb kérdés: Megéri mind ez az amerikai kormánynak? 

DE MI AZ A WILLOW PROJEKT?

A ConocoPhiliphs által kidolgozott Willow Projekt egy évtizedekig eltartó olaj- és gázkitermelési terv Alaszka északi régiójában. A projekt három fúrási helyszínen legfeljebb 199 kútból áll majd, amelyek a vállalat szerint 30 év alatt közel 600 millió hordó olajat termelhetnek ki, napi 180 000 hordós csúcstermeléssel, amely az USA teljes olajtermelésének 1,5%-a. Ha ez megvalósul, ez lesz a legnagyobb olajprojekt az Egyesült Államokban. Azonban ennek az olajnak a kiaknázása és piacra juttatása évekkel később várható, hiszen a projekt még nem épült meg.

Forrás: https://www.thewoodgroveoutlander.com/news/2023/03/10/the-willow-project-an-encouraging-step-or-a-massive-mistake/

Az olajszállítás megkönnyítése érdekében a tervek szerint a fúrási helyekről a földfelszín fölé magasított csővezetékek szállítanák az olajat az Alpine telephelyen már meglévő csővezetékekbe, amelyek végül csatlakoznának a Trans-Alaska Pipeline-hoz, amely 800 mérföldet tesz meg Alaszka északi lejtőjétől a dél-alaszkai Valdezig.

Eredetileg a Trump-kormányzat támogatásával indult a projekt, azonban egy hibás környezeti elemzés miatt újra kellett értékelni. Végül a Biden-adminisztráció egy kompromisszumos megoldás mellett döntött, amelyben a felszíni infrastruktúra méretét csökkentették, az eredeti öt fúró helyszín helyett csak hármat engedélyeztek.

MIVEL FOGLALKOZIK A CONOCOPHILIPS?

A ConocoPhillips Company egy amerikai multinacionális vállalat, amely szénhidrogének feltárásával és kitermelésével foglalkozik. Központja a texasi Houston Energy Corridor kerületében található, továbbá a vállalat 15 országban van jelen.

A vállalat amerikai termelésének körülbelül egyharmada Alaszkában található, ahol a Cook Inlet területen, a Colville folyó melletti Alpine olajmezőn, valamint az alaszkai északi lejtőn található Kuparuk olajmezőn és Prudhoe Bay olajmezőn folytat tevékenységet.

MIBEN VESZÉLYEZTETI A PROJEKT A KÖRNYEZETET?

Két fajta hatása van a Willow-projektnek a környezetet tekintve: lokális és globális. 

A projekt közvetlenül ellentmond az éghajlati válság hatásainak enyhítésére irányuló törekvéseknek. Mivel az Északi-sarkvidék a globális átlagnál négyszer gyorsabb ütemben tapasztalja a válság következményeit, az ilyen döntések következményei aránytalanul nagy terhet rónak az őslakos és vidéki közösségekre.

Lokális hatásnak minősül például az élelmezésbiztonság veszélyeztetése. A Kiegészítő Környezeti Hatásvizsgálat (SEIS) megerősítette, hogy a projekt jelentős hatással lenne a Teshak Puk karibu csordára, amelynek élőhelyeit a projektből származó toxinok és szennyező anyagok érintenék. Ez pedig hatással lenne azokra a növényekre és állatokra, amelyekből a közeli közösségek megélhetése függ, mint például a sarkvidéki Alaszkát már számtalan generáció óta lakó őslakos iñupiatok

Forrás: Nrgreport.com (2023)

Az összes kitermelt olaj elégetése közel 254 millió tonna szén-dioxid-kibocsátást eredményezne a 30 év alatt. Éves szinten ez körülbelül 8,4 millió tonna szén-dioxid-szennyezést jelentene, ami megfelel az utakon évente közlekedő közel kétmillió autó kibocsátásának. Ez a kibocsátási mennyiség az Egyesült Államok éves kibocsátásának mintegy 4%-át teszi ki, ami kihívássá teszi az ország 2050-re kitűzött nettó nulla kibocsátási céljának elérését. Ráadásul ez a toxinok és szennyező anyagok mennyiségének növekedését eredményezné, amelyek rákot, asztmát, íz- és szaglásvesztést és más betegségeket okozhatnak.

Globális hatásnak minősül például az, hogy a projekt 1,5ºC hőmérséklet növekedéssel járul hozzá a globális felmelegedéshez. Ez a hőmérséklet-emelkedés az IPCC globális felmelegedésről szóló külön jelentése szerint 1,5ºC-10ºC közötti átlagos hőmérséklet-emelkedést okozhat az Északi-sarkvidéken.

VISSZAÉLT JOE BIDEN AZ KAMPÁNYÍGÉRETEIVEL?

Igen. A 80 éves elnök a Willow Projekt jóváhagyásával ellentmond kampányígéretének, miszerint teljesen betiltja az új fúrásokat a szövetségi földterületeken. Joe Biden korábban számos klímakárosító folyamat, például az olajfúrás és a fracking ellen kampányolt, és ezért jelentős támogatást szerzett. 

Forrás: The Californian (2023)

Az elnök a választási kampányban kijelentette, hogy nem engedélyez újabb fúrást a szövetségi földeken, és az olajiparnak nincs több lehetősége a fúrásra. Azonban a Willow-projekt jóváhagyása ellentmond ennek az állításnak, és sokak árulásnak tekintik. 

A döntés miatt Biden megítélése a legfontosabb szövetségesei körében csökkent, sok fiatal szavazó elégedetlen és elárultnak érzi magát. Környezetvédők is tiltakoznak a projekt ellen, mert úgy vélik, hogy előnyben részesítik az olajipar profitját a sarkvidéki vadon élő állatok és a klímaváltozás elleni küzdelem helyett.

KIK ELLENZIK A PROJEKTET?

A tervezett projektnek rendkívűl sok ellenzője van világszerte. A közelebb élő alaszkai bennszülöttek, köztük a városi tisztviselők és a Nuiqsut indián falu törzsi tagjai mélyen aggódnak egy jelentős olajfejlesztés egészségügyi és környezeti hatásai miatt. 

A közelmúltban Deb Haaland belügyminiszternek írt személyes levelében Nuiqsut polgármestere, Rosemary Ahtuangaruak és két másik nuiqsuti városi és törzsi tisztviselő azt állította, hogy a falu viselné a Willow projekt egészségügyi és környezeti hatásainak fő terhét. „Más falvak némi pénzügyi hasznot húznak az olaj- és gázipari tevékenységből, de sokkal kevesebb hatást tapasztalnak, mint Nuiqsut” – áll a levélben. „Az Északi-sarkvidék iparosításának nullpontján vagyunk”. 

Rosemary Ahtuangaruak, az őslakos mozgalom tanácsadó testületének tagja és Nuiqsut polgármestere szerint az enyhítő intézkedések nem elegendőek: „Ismerjük az életmódunkat és a jövő generációinak fontosságát, és az új dokumentumban semmi sem biztosít bennünket arról, hogy nem kerülünk veszélybe”.

Emellett a TikTok-on a törvény elfogadását követően a Willow elleni online aktivizmus hulláma jelent meg – ennek eredményeképpen több mint egymillió levelet küldtek a Biden-kormányzatnak a projekt ellen, és több mint 2,8 millióan írták alá a Change.org petíciót a Willow megállítása érdekében. 

A közösségi médiaplatformon a #stopwillow, #stopwillowproject vagy más kapcsolódó címkékkel ellátott videók több százmillió megtekintést értek el az Egyesült Államokban.

KIK TÁMOGATJÁK A PROJEKTET? 

Meglepő módon Alaszkában széleskörű politikai támogatást élvez a projekt, beleértve ide politikusokat és állami törvényhozókat is. A támogatók „kiegyensúlyozottnak” nevezték a projektet, és azt mondják, hogy a közösségek profitálnának az általa generált adókból. Azt is mondják, hogy ezeket az infrastruktúra fejlesztésére és a térség közszolgáltatásainak biztosítására fordítanák.

Alaszkai bennszülött csoportok koalíciója szintén támogatja a projektet, mondván, hogy az a régió számára új bevételi forrást jelenthet, és olyan szolgáltatásokat finanszírozhat, mint az oktatás és az egészségügy. „A Willow lehetőséget nyújt arra, hogy a közösségekbe történő beruházás folytatódjon” – mondta Nagruk Harcharek, az Arctic Iñupiat Voice of the Arctic Iñupiat érdekvédelmi csoport elnöke a CNN-nek. „E pénz és bevételi forrás nélkül az államra és a szövetségiekre vagyunk utalva.” 

Az állam törvényhozói szerint a projekt munkahelyeket fog teremteni, fel fogja lendíteni a hazai energiatermelést, és csökkenteni fogja az ország külföldi olajtól való függőségét. 

Dan Sullivan szenátor, aki egyike a projektet támogató három alaszkai kongresszusi küldöttségi tagnak, felvetette, hogy a közösségi média trendje külső hatások műve lehet. A TikTok korlátozását célzó új törvényjavaslat bemutatásakor a szenátor azt mondta: „Talán a Kínai Kommunista Párt próbálja befolyásolni a fiatal amerikaiakat”.

A Bureau of Land Management becslése szerint a projekt 8 és 17 milliárd dollár (6 és 14 milliárd font) közötti bevételt hozhat, és 300 állandó munkahelyet teremthet.

MIK A POTENCIÁLIS GAZDASÁGI HATÁSOK?

Az új fúrások lehetővé tennék az olajtermelés növelését és a kitermelhető kőolajkészletek kiaknázását a szövetségi földterületeken. Ez potenciálisan hozzájárulhatna az olajipar bővüléséhez és az amerikai energiafüggetlenség erősítéséhez.

A projekt megvalósítása során új munkahelyek jönnének létre a kitermelési és feldolgozási szektorban. Az olajiparban és a vele kapcsolatos iparágakban dolgozók számára ezek az új lehetőségek munkahelyi stabilitást és gazdasági előnyöket teremthetnének.

Forrás: franklinpanthers.us

A fúrások és az olajtermelés növekedése jelentős gazdasági bevételt hozhat az Egyesült Államoknak. Az olajexport növekedése révén az ország külföldi bevételei is növekedhetnek. Emellett az olajipar fejlődése ösztönzőként hat más iparágakra is, mint például a szállítás, a logisztika és az építőipar, amelyek közvetett módon profitálhatnak a projekt gazdasági hatásaitól. Azonban fontos figyelemben tartani a már korábban említett különböző környezeti kockázatokat is. 

Összességében a Willow-projekt gazdasági hatásai potenciálisan pozitívak lehetnek a növekedés, a munkahelyteremtés és az olajexport szempontjából. Azonban ezeket a gazdasági előnyöket gondosan kell mérlegelni a környezeti kockázatokkal és a fenntarthatósággal szembeni felelősséggel.

Felhasznált irodalom:

Rosen, Y., April 20, A.B. and 2023 (n.d.). Appeals court denies injunction request, allowing ConocoPhillips to proceed with Willow work. [online] Alaska Beacon. Available at: https://alaskabeacon.com/briefs/appeals-court-denies-injunction-request-allowing-conocophillips-to-proceed-with-willow-work/ [Accessed 14 May 2023].

euronews. (2023). Mégsem annyira érdekesek a klímacélok, Biden engedélyezte a vitatott alaszkai kőolaj-kitermelést. [online] Available at: https://hu.euronews.com/green/2023/03/14/megsem-annyira-erdekesek-a-klimacelok-biden-engedelyezte-a-vitatott-alaszkai-koolaj-kiterm [Accessed 15 May 2023].

Friedman, L., Krauss, C. and Schaff, E. (2023). In Pristine Alaska, an Oil Giant Prepares to Drill for Decades. The New York Times. [online] 6 Apr. Available at: https://www.nytimes.com/2023/04/06/climate/willow-alaska-oil-biden.html.

Emily (2023). LNG and the Willow Project: Biden’s stance on oil drilling becomes clearer. [online] Open Access Government. Available at: https://www.openaccessgovernment.org/the-willow-project-bidens-stance-oil-drilling-lng-carbon-bomb/158753/ [Accessed 14 May 2023].

Nilsen, E. (2023). The Willow Project has been approved. Here’s what to know about the controversial oil-drilling venture | CNN Politics. [online] CNN. Available at: https://edition.cnn.com/2023/03/14/politics/willow-project-oil-alaska-explained-climate/index.html.

Featherstone, L. (2023). People Are Mad About the Willow Project for the Wrong Reason. [online] The New Republic. Available at: https://newrepublic.com/article/172394/willow-project-emissions-drilling.

Friedman, L. (2023). Many Young Voters Bitter Over Biden’s Support of Willow Oil Drilling. The New York Times. [online] 24 Apr. Available at: https://www.nytimes.com/2023/04/24/climate/willow-biden-climate-voters.html.

TikTokers target controversial Willow oil project. (2023). BBC News. [online] 9 Mar. Available at: https://www.bbc.com/news/science-environment-64906323.

‌ Johnson, K. (n.d.). Students criticize new Willow Project. [online] The Review. Available at: https://www.sjsreview.com/19719/news/students-criticize-new-willow-project/ [Accessed 14 May 2023].

Haghnegahdar, R. (n.d.). Is the Willow Project good for America? – NO. [online] The Californian. Available at: https://www.thecalifornianpaper.com/2023/04/is-the-willow-project-good-for-america-no/ [Accessed 14 May 2023].

‌ McMahon, K. (n.d.). The Willow Project: An Encouraging Step or a Massive Mistake? [online] The Woodgrove Outlander. Available at: https://www.thewoodgroveoutlander.com/news/2023/03/10/the-willow-project-an-encouraging-step-or-a-massive-mistake/.

‌ ConocoPhillips. (2023). ConocoPhillips Welcomes Record of Decision on the Willow Project. [online] Available at: https://www.conocophillips.com/news-media/story/conocophillips-welcomes-record-of-decision-on-the-willow-project/.

Emily Warrender (2023). Will the Willow Project be approved and what consequences might we see? [online] Open Access Government. Available at: https://www.openaccessgovernment.org/the-willow-project-approved-consequences-environment-oil-alska/154102/.

Nilsen, E. (2023). Biden administration approves controversial Willow oil project in Alaska, which has galvanized online activism | CNN Politics. CNN. [online] 13 Mar. Available at: https://edition.cnn.com/2023/03/13/politics/willow-project-alaska-oil-biden-approval-climate/index.html.

Nilsen, E. (2023). Biden administration to approve major Alaska oil drilling project Willow | CNN Politics. [online] CNN. Available at: https://edition.cnn.com/2023/03/10/politics/alaska-oil-willow-drilling-project-white-house/index.html.

Nilsen, E. (2023). What to know about the controversial Willow oil drilling project in Alaska | CNN Politics. [online] CNN. Available at: https://edition.cnn.com/2023/03/07/politics/willow-project-alaska-oil-explained-climate/index.html.

Szerző

Katona Baján István

Külügyi elemzés szakirány hallgatója

További elemzéseink