A kolumbiai polgárháború és a civil lakosságra gyakorolt hatása

Az alábbi elemzés a Sonora Kiadóval való együttműködésben jött létre, és Evelio Rosero: Hadseregek c. könyvéből merített ihletet.

Kolumbiai több évtizede küzd több millió emberéletet követelő belső fegyveres konfliktusokkal. A lakosságot hosszú ideje félelemben tartják a gerilla-, és félkatonai csapatok, és az állami erők és a kormány sokszor tehetetlen és képtelen legyőzni a rendszerszintű problémákat. A politikai bűncselekmények, terrorizmus és a kábítószer-kereskedelem tovább nehezíti az ideiglenes vezetés dolgát és az egész társadalom életét. Lehetőségem volt elolvasni Evelio Rosero, kolumbiai szerző Hadseregek című regényét, mely Ismael, a nyugdíjas tanár történetén keresztül dolgozza fel az említett konfliktusok civil lakosságra irányuló hatásait. Az esszém célja a kolumbiai polgárháború történetének áttekintése, viszont a hangsúlyt a kolumbiai konfliktuszónákban élő népesség mindennapjaira és ezen szituáció pszichológiai behatásaira helyezném.

A sokáig a világ leghosszabb polgárháborújának számító konfliktus 1964-ben kezdődött, amikor is megalakult két gerillacsoport, a Kolumbia Forradalmi Fegyveres Erői, a FARC (Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia), illetve a Kolumbiai Nemzeti Felszabadító Hadsereg, az ELN (Ejército de Liberación Nacional). Emellett a konfliktus főbb szereplői a kolumbiai állami hadsereg és rendőrség, amely körülbelül félmillió főt számol, és az Amerikai Egyesült Államok támogatását élvezi. Továbbá az 1980-as évek körül alakított paramilitáris csapatok, melyekhez körülbelül 8000 fő tartozott. Igazából a bizonytalanság és az erőszak alkalmazása már jóval korábban is jelen volt az országban. Ez azt eredményezte, hogy a parasztgazdák összefogtak és saját autonóm területeket különítettek el maguknak. A gazdag földbirtokosok addig gyakoroltak nyomást az ország vezetésére, amíg támadást indítottak a gazdák ellen, akik addigra már szervezettebb gerillacsapatot alakítottak, ez lett a FARC. A másik csapat, az ELN alapítói nem mások voltak, mint Kubából visszatért diákok, akik 1965-ben indították az első támadásukat. A gerillacsapatok megalakulásának hatására jöttek létre állami támogatás segítségével a különböző paramilitáris csapatok, melyek a hadsereg, földbirtokosok és drogkartellek szerveződésének az eredményei voltak. 1997-ben ezek egyesültek és megalkották a Kolumbiai Önvédelmi Erőket, az AUC-ot (Autodefensas Unidas de Colombia). A 2000-es évek elején a paramilitáris csapatok támogatását élvező Álvaro Uribe elnöksége kezdődött, aki a gerillacsapatok elnyomását ígérte és az erőszak megszüntetését hirdette. Ennek ellenére ebben az időszakban jelentősen megemelkedtek az összecsapások és a civil lakosság ellen elkövetett erőszakos bűncselekmények. A Kolumbiai Önvédelmi Erők szétesett és helyette több, kisebb csapatot hoztak létre a paramilitáris katonák.

2016-ban a FARC és az ország vezetése békeszerződést írtak alá, viszont ezt később érvénytelenítették, így hivatalosan a háború nem ért még véget az országban. De miért okoz ekkora nehézséget véget vetni ennek a konfliktusnak? Ennek két fő oka van, az egyik az, hogy évtizedek óta problémát jelentenek a földbirtoklással, és -használattal kapcsolatos kérdések, és ennek az eredményeként Kolumbia az egyik legegyenlőtlenebb ország a világon, a városi lakosok körülbelül 30, míg a vidékiek több, mint 60 százaléka él szegénységben. A másik ok pedig nem más, mint hogy az állam nem képes létrehozni egy stabil és igazságosabb politikai rendszert az országban. Mindezek ellenére Kolumbia jogállami intézményei és jogszabályai modernek a környező országokhoz képest és az igazságszolgáltatás sokszor sikeresen tud eljárni a különböző emberi jogokat sértő bűnözőkkel szemben. Természetesen ez sok területen nem működik és a rendszert áthatja a korrupció és egyes bűnök büntetlensége is. Viszont az országban rengeteg civil szervezet, nők jogait védő és béketeremtő csoport működik, illetve latin-amerikai ország lévén az egyház is nagy szerepet játszik az áldozatok megsegítésében. (Potitò, 2024), (Justice for Colombia, n.d.) (International Center For Transitional Justice, 2009).

Habár a világ egyik leghosszabb fegyveres konfliktusáról beszélünk, nagyon kevés kutatást végeztek a polgárháború civil lakosságra, főleg a mentális állapotukra gyakorolt hatásairól. Viszont az Orvosok Határok Nélkül (Médecins Sans Frontières) nevű nemzetközi segélyszervezet jelen volt a kolumbiai konfliktus zónákban, és mentális egészségügyi segítséget nyújtottak az ott élőknek. Az így gyűjtött adatoknak köszönhetően sikerült felmérni a háborús helyzet különböző faktorait és ezeknek az összefüggéseit a páciensek mentális betegségeivel és tüneteivel. Többek között a következő faktorokat mérték fel: pénzügyi gondok, bántalmazás, kényszerített kitelepítés, családtag halála vagy eltűnése, illetve fegyveres csoportok / robbanóanyagok közelsége. Emellett a mentális tüneteiket is feljegyezték és kategorizálták, például szorongás, alvás- és étkezési zavarok, bűntudat, energiahiány és sok mást is. Megvizsgálták a háborúval közvetetten és közvetlenül összefüggő erőszak, illetve a nem összefüggő erőszak hatásait. A kedvtelenség és öngyilkossággal összefüggő gondolatok mind a három kategóriában nagy mértékben megjelentek, míg a félelem és szorongás a második, az agresszió és pszichoaktív anyagokkal való visszaélés (alkohol és kábítószer) az utolsó esetben voltak a legrelevánsabbak.

Érdekes módon a kutatás más tanulmányok eredményeivel ellentétben azt mutatta, hogy az emberek életkora és a mentális betegségek és zavarok súlyossága között nem volt nagy összefüggés. A háború érintette területeken általában az idősebb korosztályok körében nagyobb arányban megfigyelhetőek ezek a problémák. Ezzel ellentétben a nemek között voltak egyértelmű különbségek. A férfiak körében sokkal több páciens küzdött pszichoaktív anyag függőségekkel és agresszióval, míg a sírás, mint tünet kevésbé volt megfigyelhető náluk. Habár ennél a kutatásnál fontos megemlíteni, hogy az Orvosok Határok Nélkül által felmért adatok nem adnak teljes képet az egész kolumbiai társadalomra nézve, viszont azt szépen megmutatják, hogy a különböző emberek milyen mentális problémák esetében keresnek fel szakembereket és hajlandóak segítséget kérni, ami szintén egy érdekes szempont. A tanulmány legfontosabb konklúziója a kutatók szerint az, hogy az háborús erőszak és tapasztalások közvetett hatásai épp olyan fontosak és meghatározóak, mint a közvetlen faktorok, és különböző, viszont mindkettő elképesztően romboló hatást gyakorol a civil lakosság mentális egészségére. A rendszerszerű problémák kezelése épp olyan fontos, mint azoké, akik közvetlenül estek át traumatikus történéseken. Ezek az eredmények a segítő beavatkozások megtervezésénél is nagyon fontosak, hiszen a háborús helyzetek mellett a szegénység, elzárkózottság és a szociális támogató háló megszűnése mind mind nélkülözhetetlen faktorok a segélyszervezetek és egyéb csoportok számára. (Bell et al, 2012)

Evelio Rosero regényét illetően nagyon érdekesen megmutatkoztak a fentebb említett mentális betegségek és tünetek és az ezeket kiváltó háborúhoz közvetetten vagy közvetlenül kapcsolódó faktorok. A könyvben ország vezetése és a hatóságok többször sem ismerik el a konfliktus fennállását és ezeknek a szörnyű körülményeit, semmiről nem tájékoztatva a lakosságot. Az erőszak végig kíséri a szereplők életét, a fegyvertartás, droghasználat, emberrablás és emberölés már-már normalizálódott. A folyamatos információhiányhoz és tudatlansághoz lassan hozzászoknak az emberek, viszont a rettenetes bizonytalanság megőrjíti őket. Véleményem szerint a kolumbiai helyzet további különlegessége az, hogy legtöbbször az állami, paramilitáris és gerillacsapatok között nem tud a lakosság különbséget tenni, viszont ez sokszor nem is számít, hiszen a civilekkel a legtöbb csapat rendkívül kegyetlen módon bánik. A konfliktuszónákban élő, szülőfaluikhoz ragaszkodó emberek viszont megpróbálják az adott körülményekhez képest normálisan megélni a mindennapjaikat, több-kevesebb sikerrel. (Rosero, 2019)

Mindent összevetve, Evelio Rosero regénye, illetve a kolumbiai polgárháború történelme és a társadalomra gyakorolt hatásairól szóló kutatások egy nagyon összetett és érdekes konfliktushelyzet részleteibe adnak betekintést. Míg a könyv testközelbe hozza az olvasó számára a háború kézzel fogható körülményeit és különböző emberek élettörténetein keresztül az érzelmekre hatva próbálja meg átadni, hogy milyen érzés a mindennapos veszélyhelyzetek és folyamatos bizonytalanság világában élni, a kutatás számszerűsítette számomra a háború szörnyű hatásait az emberi elmére.

Irodalomjegyzék

Bell, V., Méndez, F., Martínez, C., Palma, P.P. and Bosch, M. (2012). Characteristics of the Colombian armed conflict and the mental health of civilians living in active conflict zones. Conflict and Health, 6(1), p.10. doi: https://doi.org/10.1186/1752-1505-6-10

International Center For Transitional Justice (2009). Focus: Colombia an Overview of Conflict in Colombia Continued on Back. [online] Available at: https://www.ictj.org/sites/default/files/ICTJ-Colombia-Conflict-Facts-2009-English.pdf (Olvasva: 2025. 05. 07.)

Justice for Colombia. (n.d.). Colombian Armed Conflict. [online] Available at: https://justiceforcolombia.org/about-colombia/colombian-armed-conflict/#Root%20Causes (Olvasva: 2025. 05. 07.)

Potitò, E. (2024). Colombian Internal Conflicts: A Tortuous Pathway Towards Peace. [online] The Security Distillery. Available at: https://thesecuritydistillery.org/all-articles/colombian-internal-conflicts-a-tortuous-pathway-towards-peace-1 (Olvasva: 2025. 05. 07.)

Rosero, E. (2009). Hadseregek. Sonora Kiadó. Budapest.

Szerző

Teplánszki Zsófia

Külügyi elemzés szakirány hallgatója

További elemzéseink