Hibrid háború Romániáért: a Kelet és a Nyugat határvonalán zajló geopolitikai küzdelem

Bevezetés

A 2025. május 4-ikén esedékes román elnökválasztás nem pusztán politikai esemény, hanem egy összetett geopolitikai játszma helyszíne is. Románia helyzete az euroatlanti szövetségi rendszer keleti peremén, valamint az orosz befolyási törekvések szélén, kulcstényezővé teszi az országot. Az elnökválasztás nem csupán az államfő személyéről szól, hanem abból következően Románia geopolitikai orientációjáról és demokratikus rezilienciájáról.

Jelen elemzés arra tesz kísérletet, hogy a politikai instabilitás okait, a demokratikus rendszerben bekövetkezett működési zavarokat, a geopolitikai befolyásolási kockázatokat, valamint a regionális biztonságra gyakorolt hatásokat komplex keretben vizsgálja.

Az alkotmányos rend megingása

2024 őszén Románia alkotmányos rendszere példa nélküli válságot élt meg. Az elnökválasztás első fordulójában Calin Georgescu, egy korábban marginális rendszerkritikus szereplő, a szavazatok többségét megszerezve az első helyen végzett. A második helyre Elena Lasconi, egy városi polgármesterből lett ellenzéki jelölt futott be, megelőzve a kormányzó pártok jelöltjeit, köztük a hivatalban lévő miniszterelnököt. Ez a fordulat a választói kiábrándultságot és a politikai elit elleni tiltakozást tükrözte, és habár az antiestablishment érzet nem volt ismeretlen a politikai elemzőknek mégis erre az eredményre senki sem számított. Georgescu a hagyományos médiát megkerülve építette fel kampányát, főként TikTok-on és YouTube-on keresztül, így elérve a fiatalabb, politikailag passzívabb rétegeket.

Az első forduló eredményeit követően az Alkotmánybíróság eljárást indított a kampány finanszírozásának és lefolyásának átláthatóságát vizsgálva. Felmerült a gyanú, hogy Georgescu kampányát orosz kötődésű szereplők aktívan befolyásolhatták, különös tekintettel a digitális térben folytatott célzott politikai kommunikációjra és illegális kampány finanszírozásra.. A vizsgálat eredményeképp a választás érvényességét megkérdőjelezték, és az Alkotmánybíróság végül érvénytelenítette az első fordulót.

Bár a határozat jogilag alátámasztható volt, politikai értelemben erős polarizációt eredményezett. Egyes politikai szereplők a demokratikus jogállam védekezéseként, mások a népakarat megkerüléseként értelmezték. A politikai bizalom megingott, emiatt pedig Klaus Iohannis államfő lemondott, és az ország ideiglenes elnök, Ilie Bolojan vezetésével működik már több hónap óta.

Hibrid befolyásolás és információs hadviselés: egy titkos kampány

A Georgescu-jelenség kiemelkedő példája annak, hogyan válhat a digitális tér, különösen a TikTok és a YouTube, hatékony eszközévé a hagyományos politikai struktúrák megkerülésére. A kampány látszólag spontán és alulról építkező volt, ám valójában összehangolt, célzott és algoritmus-vezérelt stratégiával működött. Georgescu nem csupán politikai üzeneteket közvetített, hanem identitást kínált: szuverenizmust, nacionalizmust, „új kezdetet”, ez pedig egy nagyméretű a háttérből irányított közösségi médiás kampánnyal megtámogatva ideális antiestablishment, protest jelöltté tette őt. Még előnyére is vált, hogy keveset szerepelt a mainstream médiában, hiszen ez csak kívülállóságát erősítette. Ez ez alulról a közösségi médián való építkezés egyébként több politikai formáció esetén is megfigyelhető az elmúlt évekből, elég ha csak Donald Trump 2016-os nagysikerű Twitter kampányára, vagy közelebbi példával élve, Magyar Péter facebook oldalának népszerűségére gondolunk. Habár megjegyezném, hogy ezen példák közül ismereteink szerint csak az egyik volt potenciálisan orosz hybrid eszközökkel támogatva.

A Reuters 2024. december 4-én megjelent tudósítása szerint Románia egy kiterjedt és összehangolt orosz hibrid hadviselési kampány célpontjává vált az elnökválasztások idején. A román nemzetbiztonsági szolgálatok által észlelt támadások között szerepeltek:

  • koordinált dezinformációs kampányok közösségi médiában
  • a választási rendszer hitelességét megkérdőjelező narratívák terjesztése
  • meghamisított online tartalmak, deepfake videók terjesztése a főbb jelöltekről
  • kibertámadások a választási hivatal rendszerei ellen
  • bérkommentelők és automatizált fiókok működtetése a közvélemény manipulálása céljából

Ez utóbbi volt Románia esetében a legelterjedtebb, száz, vagy akár ezerszámra voltak különböző hamis fiókok az egyes közösségi oldalakon, amelyek folyamatosan terjesztették a Georgescut éltető, vagy az ő kampánytartalmaitról szóló tartalmakat.

Az ilyen hibrid fenyegetés Oroszország részéről nem példa nélküli. Hasonló módszereket az elmúlt években az Egyesült Államokban (2016), Franciaországban (2017), valamint legutóbb a 2025-ös Német választások során is észleltek már. A cél minden esetben az volt, hogy gyengítsék a demokratikus rendszerekbe vetett bizalmat, polarizálják a politikai oldalakat, és megingassák a nyugati intézmények legitimitását. Emellett jellemzően az is cél, hogy elősegítsék a különböző oroszbarát politikai erők győzelmét, vagy megerősödését. Ezen támadásokkal az orosz titkosszolgálatok két legyet ütnek egy csapásra, hiszen potenciálisan hatalomra segítenek egy velük szimpatikus politikust, de még e céljuk sikertelensége eseténis gyengítik az emberek választásba vetett hitét és ezzel az adott ország stabilitását.

Románia esete azonban különösen aggasztó, mert a külső befolyás ezúttal egy esélytelennek tűnő marginális jelölt támogatására irányult, és drasztikus mértékben volt sikeres, győzelemhez vezetve egy rendszerkritikus, euroatlanti orientációt elutasító jelöltet az első fordulóban. Az információs hadviselés és a kibertámadások szinergiája olyan politikai eredményhez vezetett, amely láthatóan a demokratikus intézményeket fenyegető egyik legégetőbb veszély. Romána instabilitásának ráadásul komoly geopolitikai vonatkozásai is vannak.

Románia, mint geopolitikai frontvonal: az orosz-nyugati verseny új terepe

Románia nem csupán földrajzi elhelyezkedése miatt bír stratégiai jelentőséggel, hanem azért is, mert egyre inkább válik ütközőzónává két nagy geopolitikai erőtér között: az euroatlanti integrációt képviselő Nyugat és a revizionista külpolitikát folytató Oroszország között. Míg a Nyugat számára Románia egy megbízható partnerként funkcionál a NATO délkeleti szárnyán, addig Moszkva szemszögéből Kelet-közép európa és benne Románia elvesztése az 1990-es évek egyik legnagyobb geopolitikai vesztesége volt.

A 2022-ben kirobbant orosz-ukrán háború újra definiálta Kelet-Közép-Európa jelentőségét a globális biztonságpolitikában. Románia közvetlen határszakasza Ukrajnával, a Fekete-tenger partvidékének ellenőrzése, valamint az amerikai rakétavédelmi rendszer (Deveselu) jelenléte miatt kulcsfontosságú NATO-tagállam. Továbbá energetikai szempontból is jelentős szerepet tölt be, mivel a régió földgázszállítási útvonalainak egyik potenciális elosztópontjává válhat.

Mindezek fényében Oroszország számára egy instabil, megbízhatatlan vagy legalábbis semleges Románia stratégiai nyereség lenne. Ez lehetőséget adna Moszkvának arra, hogy éket verjen a NATO egységébe, és gyengítse az EU közös kül- és biztonságpolitikájának keleti kiterjesztését. Az orosz stratégiai gondolkodás szempontjából Románia nem önmagában fontos célpont, hanem mint a nyugati szövetségi rendszerek egyik legkeletibb láncszeme. Ennek megingatásával jelentősen meggyengülne a nyugati befolyásolási képesség(“power projection”) Moldovában és Ukrajnában.

Románia ezért vált célpontjává az elmúlt években fokozódó intenzitású hibrid befolyásolási műveleteknek. Az orosz dezinformációs kampányok célja nemcsak a választások befolyásolása, hanem a politikai polarizáció növelése, a közintézményekbe vetett bizalom megingatása és a nyugati orientációval szembeni társadalmi szkepszis erősítése. A 2024-es elnökválasztás első fordulója után végzett hivatalos biztonsági jelentések, valamint nemzetközi elemzőintézetek szerint Románia egyike azoknak a térségi államoknak, ahol a hibrid eszköztár – kibertámadások, célzott kampányfinanszírozás, automatizált közösségi média-hálózatok – összehangolt alkalmazása leginkább zajlott.

A Nyugat – különösen az Egyesült Államok és Németország – kiemelt figyelemmel kíséri a román fejleményeket, hiszen egy kiszámíthatatlan Bukarest gyengítheti a NATO déli védelmi tengelyét, miközben kockára teszi az EU keleti bővítési stratégiáját is. Ugyanakkor nemcsak a szövetségi rendszerek, hanem a régió nemzeti szereplői – Lengyelország, Magyarország, Szlovákia – számára is létfontosságú, hogy Románia megőrizze euroatlanti elkötelezettségét. Egy geopolitikai irányváltás esetén a teljes Visegrádi-térség biztonsági egyensúlya borulhat.

Lehetséges kimenetelek és stratégiai következmények

A román elnökválasztás második fordulója olyan politikai válaszutat jelent, amely túlmutat a nemzeti határokon. A választás eredménye nemcsak azt határozza meg, hogy milyen személyiség kerül az államfői székbe, hanem azon keresztül azt is, hogy az ország milyen irányba mozdul el a következő években kül- és belpolitikai értelemben.

A legnagyobb esélyesek közé tartozik Crin Antonescu, akit a jelenlegi kormányzó nagykoalíció támogat, és aki egy tapasztalt, mérsékelt politikai szereplőként a politikai stabilitás helyreállítását és az euroatlanti orientáció megerősítését képviseli (1. ábra). Az ő győzelme nyugalmat és kiszámíthatóságot hozna nemcsak belföldön, hanem regionálisan is, megerősítve Románia szerepét a kelet-közép-európai biztonsági struktúrában. Várhatóan megerősítené a jogállami intézményeket, visszaállítaná az állampolgári bizalmat, és határozottan fellépne a hibrid fenyegetésekkel szemben. Mindazonáltal azonban fennáll annak a veszélye is, hogy ez esetben az a politikai elit marad hatalmon, akik ellen pont megkezdődött ez a antiestablishment forrongás és ez esetben az elégedetlenség csak tovább nőne, hogy a következő választáson még erősebben törjön ki.

1. ábra: Az elnökjelöltek támogatottsága a DeFapt.ro portál felmérése alapján. Forrás: DeFapt.ro, 2025

Komoly esélyes azonban még George Simion, a radikális jobboldal vezetője, akinek szuverenista és Brüsszel-ellenes retorikája a társadalom egy jelentős részét mobilizálta. Ha Simion kerülne hatalomra, az radikálisan átrajzolhatja Románia külpolitikai térképét: a nyugati partnerektől való távolodás, a regionális konfliktusokkal szembeni semlegesség, illetve a nemzeti szuverenitásra hivatkozó belpolitikai irányváltás valószínűsíthető. Ez nemcsak a NATO-n belüli bizalmat rendítené meg, hanem az EU belső kohézióját is gyengítené, és hosszú távon elszigetelhetné Romániát nemzetközi partnereitől. Paradox helyzet az is, hogy a NATO-t vezető Egyesült Államok elnöke Donald Trump jelenleg szintén gyengíti a Nyugat kohézióját például a vám politikájával, ezáltal lehetséges, hogy egy potenciális Simion kormány preferálná a kétoldalú kapcsolat folytatását, azonban ez épp ugyanúgy meggyengíti a nyugati szövetség kohézióját, csak egy másik formában. Nem mehetünk el amellett sem, hogy ha Simion kerülne hatalomra, az várhatóan negatív következményekkel járna a magyar kisebbség jogbiztonságára és társadalmi megítélésére nézve. Retorikájában gyakran megjelennek magyarellenes elemek, és elnöksége ijesztően veszélyeztetheti a nyelvi és kulturális autonómia eddig elért eredményeit, valamint fokozhatja a romániai magyarellenességet.

Fennáll egy borús harmadik lehetőség is: a politikai patthelyzet, amely nem hoz egyértelmű irányváltást, de elhúzódó intézményi válságot idéz elő. Ha a választás nem eredményez világos mandátumot, esetleg ismételten megkérdőjeleződik a választás legitimitása, vagy a győztest nem kíséri társadalmi konszenzus, az komoly belső megosztottsághoz vezethet. Egy ilyen helyzetben a politikai instabilitás bénítaná a döntéshozatalt, gyengítené a közintézményeket, és hosszabb távon alááshatná az ország ellenállóképességét. Ez a forgatókönyv különösen kedvező volna külső befolyásolási kísérletek szempontjából, amelyek célja a társadalmi feszültségek kiélezése és a geopolitikai orientáció elbizonytalanítása.

Azonban fontosnak tartom megfogalmazni azt, hogy kevés olyan elnökválasztás van, ahol ennyire bizonytalanok lehetnek az elemzők az eredmény előrejelzésében. Hiszen éppen ennek a választásnak a közvetlen előzményében cáfolt rá a sors, túlzás nélkül állíthatom, hogy minden várakozásra. Nem tudhatjuk ezért, hogy a nap végén ki fog győzedelmeskedni, hiszen számos másik jelölt van még játékban, elég ha csak Elena Lasconira és Nicușor Danra gondolnunk, akik épp hátba szúrássokkal és párt intrikákkal teli küzdelmet folytatnak a centrista szavazatokért és akik közül az egyiknek lenne esélye az elnöki székre, de ha valóban mindketten indulnak a választáson várhatóan megoszlanak majd köztük a moderált szavazók, mindkettőjüket kiejtve a második fordulóból. Könnyen érhet majd bennünket és a román közvéleményt ismételten nagy meglepetés a választás másnapján.

Zárásként: A régió sorsa dőlhet el Bukarestben

Nem tudhatjuk, hogy mit hoz a május 4-i választás, de egy biztos, a tétek magasak. Egyfelől a román közéletnek óriási szükség lenne, hogy egy nyugodt és stabil belpolitikai helyzet alakuljon ki, és feldolgozhassa az orosz manipuláció okozta sokkot és feszültséget. A külpolitikát tekintve, pedig csak reménykedhetünk, hogy Románia kitart a határozottan nyugati elköteleződése mellett és nem veszélyezeti a Kelet-Közép Európai régió stabilitását.

Irodalomjegyzék

The Conversation – Why Romania’s election was annulled – and what happens next
2024.12.16. https://theconversation.com/why-romanias-election-was-annulled-and-what-happens-ne xt-245779 (Hozzáférés dátuma: 2025.04.22.)

Reuters – Romania was target of aggressive hybrid Russian attacks during elections – security 2024.12.04. https://www.reuters.com/world/europe/romania-was-target-aggressive-hybrid-russian-at tacks-during-elections-security-2024-12-04 (Hozzáférés dátuma: 2025.04.22.)

BBC – Romanian court annuls result of presidential election first round 2024.12.06. https://www.bbc.com/news/articles/cn4x2epppego(Hozzáférés dátuma: 2025.04.22.)

Politico Europe – Romania’s 2025 presidential election: The candidates and the stakes
2025.03.24. https://www.politico.eu/article/romania-president-election-2025-candidate-calin-georgescu-ni cusor-dan-crin-antonescu-victor-ponta-elena-lasconi-george-simion (Hozzáférés dátuma: 2025.04.22.)

DeFapt.ro – Simion și Antonescu primii într-un sondaj 2025.04.14. https://defapt.ro/politica/simion-si-antonescu-primii-intr-un-sondaj (Hozzáférés dátuma: 2025.04.22.)

Euractiv – USR party leaders withdraw support for candidate in Romanian presidential election 2025.03.24. https://www.euractiv.com/section/politics/news/usr-party-leaders-withdraw-support-for- candidate-in-romanian-presidential-election-coup (Hozzáférés dátuma: 2025.04.22.)

DW – Deutsche Welle – Romania’s government crisis challenges democratic bodies
2024.12.03. https://www.dw.com/en/romania-government-crisis-challenges-democratic-bodies/a-719 00811 (Hozzáférés dátuma: 2025.04.22.)

Politico – Romanian presidential candidate fights her own party to stay in election race
2025.04.17. https://www.politico.eu/article/romania-presidential-election-candidate-elena-lasconi-fig ht-usr-party-stay-race/ (Hozzáférés dátuma: 2025.04.22.)

New Strategy Center – Presidential elections in Romania and the battle between West and East 2024.11.25. https://newstrategycenter.ro/en/presidential-elections-in-romania-and-the-battle-bet ween-west-and-east/ (Hozzáférés dátuma: 2025.04.23.)

NATO Review, Professor Corneliu Bjola: Algorithmic invasions: How information warfare threatens NATO’s eastern flank 2025.02.07. https://www.nato.int/docu/review/articles/2025/02/07/algorithmic-invasions-how-inf ormation-warfare-threatens-nato-s-eastern-flank/index.html?utm_source=chatgpt.com
(Hozzáférés dátuma: 2025.04.23.)

Institute of Geography, Romania, Bucharest, Sageata Radu: Romania. A Geopolitical Outline 2015.06. https://www.researchgate.net/publication/277714376_Romania_A_Geopolitical_Out line (Hozzáférés dátuma: 2025.04.23.)

Atlantic Council – Dispatch from Bucharest: Why has Romanian politics suddenly gone sideways? 2024.12.16. https://www.atlanticcouncil.org/blogs/new-atlanticist/dispatch-from-bucharest-why- has-romanian-politics-suddenly-gone-sideways/ (Hozzáférés dátuma: 2025.04.22.)

Szerző

Binder Bálint

Külügyi elemzés szakirány hallgatója

További elemzéseink